20/4/13

Χάντμπολ Ανδρών : Τεράστιο διπλό Π.Α.Ο.Κ - Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ : 19 - 21

Με επική αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη πήρε παλικαρίσια νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με σκορ 19-21!

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα μας "αγκαλιάζει" την 3η θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου και στο προσεχές ντέρμπυ του Δαΐς με την ΑΕΚ θα διεκδικήσει τη νίκη που θα την φέρει στη 2η θέση και επομένως με πλεονέκτημα έδρας στα 2 από τα 3 ματς των play-off...

Η σημερινή νίκη επιβεβαίωσε την παράδοση που θέλει τους "μπλε" συνήθως να κερδίζουν τον "δικέφαλο του βορρά", όπως και την ψυχή της ομάδας μας όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-6 και 11-8 στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να τα παρατήσει... Αντίθετα, στο πρώτο 10λεπτο της επανάληψης κατάφερε να τρέξει ένα εκπληκτικό σερί 1-7 κάνοντας το 11-8 του ημιχρόνου, 12-15!!!

Από κει και πέρα συντήρησε το προβάδισμά της, επέβαλε το ρυθμό της και σημείωσε τεράστια νίκη - χρυσάφι με σκορ 19-21 όπου, υπό συνθήκες, μπορεί να την οδηγήσει πάνω από τους δύο δικεφάλους στην τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου...

Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής ήταν και η ήττα - υποβιβασμός του Άρη Νικαίας (20-19 από Φοίβο Συκεών) όπου ακολουθεί τον Πανελλήνιο στην Α2...

Τα δεκάλεπτα: 5-5, 9-6, 11-8 (ημχ.) , 12-15, 16-20, 19-21

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Πίτσιος, Κοκκώνης 3, Αποστολίδης Β., Ιλερής, Ιωαννίδης 1, Πετρίδης, Περβανάς, Τσάτσος 3, Καράγγελος, Τσίλης 1, Σεβαστίδης 2, Κεσίδης 4, Αποστολίδης Π.

Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 1, Στούμπης Π., Μουντζουρίδης 5, Γεωργίου, Τόμπρος 4, Τζηράς 2, Γκέρτσος 2, Νικολαϊδης 2, Ζαμπούνης 5, Αργυράκης, Ντούνης, Αραπακόπουλος , Μαγκαφουράκης, Μισαηλίδης, Κοτελίδας, Γεωργιάδης.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης,
Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/1 - 1/3