10/11/12

ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ-ΠΡΟΚΡΙΣΗ 18-23 ΤΟΥ Α.Σ.Ε.Δ ΕΠΙ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση, οι αθλητές του Γιώργου Κρανάκη σημείωσαν την 5η σερί νίκη τους για τη φετινή αγωνιστική περίοδο κερδίζοντας με 18-23 τον αξιόμαχο Φίλιππο Βεροίας στο Φιλίππειο, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή τους στον 2ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ο ΑΣΕΔ κατάφερε να προηγηθεί με 6-12 στο ημίχρονο, κάνοντας ένα επι μέρους σερί 1-7 που διαμόρφωσε το 5-5 σε μια σημαντική διαφορά 6 γκολ με την οποία μπήκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μισού της αναμέτρησης.
Στη συνέχεια, ο Φίλιππος αντέδρασε. Το 8-15 του 37' έγινε 11-15 στο 40' και 15-18 στο 52' χωρίς πάντως να καταφέρει ουσιαστικά να επιστρέψει στην διεκδίκηση της πρόκρισης και να αποφύγει την ήττα με τελικό σκορ 18-23. Η ομάδα μας είχε σοβαρότητα, καλή αμυντική λειτουργία, επέβαλε το ρυθμό της και εκμεταλλεύτηκε τις επιθετικές λύσεις που προσέφεραν οι Στούμπης (5 γκολ), Τόμπρος (4 γκολ), Νικολαίδης (4 γκολ), Μουντζουρίδης (4 γκολ), Τζηράς  (1 γκολ), Ζαμπούνης (1 γκολ), Γεωργίου (1 γκολ), Κλεώπας (2 γκολ), Αργυράκης (1 γκολ).
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 5-9, 6-12 (ημ.), 10-15, 14-17, 18-23
Δίλεπτα: 3-1 , Πέναλτι: 0/2-1-1 , Αποβολή: 33’ Μάντζος (τρία δίλεπτα)
Συγχαρητήρια λοιπόν, στους αθλητές και το προπονητικό team της ομάδας μας, οι οποίοι στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο μεγάλο ντέρμπυ του πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Άργος (Παρασκευή 16/11) κόντρα στον επίσης φετινό αήττητο και περσινό πρωταθλητή Διομήδη