8/11/13

Χάντμπολ Ανδρών: Χ.Α.Ν.Θ - Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ : 23 - 26

Ακόμη μια συγκλονιστική εμφάνιση απο τους αθλητές του Γιώργου Κρανάκη οι οποίοι κατάφεραν να αποδράσουν με το “διπλό” απο τη δύσκολη έδρα της  ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη με 23-26 στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Α1...

Με την τρίτη συνεχόμενη νίκη του ο ΑΣΕΔ – μετά την επικράτηση επί των Κιλκίς και ΠΑΟΚ – φτάνει τους 6 βαθμούς αποδεικνύοντας την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι αθλητές του συλλόγου μας, οι οποίοι και δεν πτοήθηκαν απο την διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής Ομάδας.

Στο Αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με την έναρξη του παιχνιδιού πέρνοντας “κεφάλι” στο σκορ με 5-2. Κάπου εκεί οι “μπλε” αντέδρασαν και γύρισαν το παιχνίδι κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 0-4.  Μέχρι το τέλος της ανάπαυλας, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το ημίχρονο να τις βρίσκει σε απόλυτη ισορροπία με σκορ 9-9.

Στην επανάληψη η ΧΑΝΘ μπήκε και πάλι πιο δυνατά στο παιχνίδι, φέρνοντας το σκορ στο 15-13. Απο το σημείο όμως εκείνο, οι αθλητές του Γιώργου Κρανάκη, εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω μετά απο 4 δίλεπτες αποβολές των γηπεδούχων, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 19-20, προβάδισμα που διεύρυναν και κράτησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, που έληξε με σκορ 23-26.

Στους διακριθέντες της αποψινής αναμέτρησης ήταν ο Γεωργιάδης με τις εξαιρετικές του αποκρούσεις ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, καθώς και οι Ζαμπούνης, Μουντζουρίδης και Γκέρτσος με 9, 5 και 4 γκολ αντίστοιχα.

Πεντάλεπτα: 1-0, 5-2, 5-6, 6-7, 8-8, 9-9 (ημ), 12-12, 15-13, 19-20, 21-24, 23-25, 23-26

ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ιωαννίδης, Παντελίδης 2, Ναουμίδης, Ράμμος 2, Καφαντάρης 2, Σπυρόπουλος 4, Σαρηγιαννίδης, Κεσίδης 5, Λάππας 2, Κόντης, Μπουκοβίνας, Αργυρίου 2, Τσαβδάρης 3, Σιμιτσής, Φραγγής, Κοκτσίδης 1

Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Ακάλεστος, Μουντζουρίδης 5, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Τζηράς 2, Γκέρτσος 4, Ζαμπούνης 9, Σαμαράς 3, Μπάγιος 1, Γιαννάδης, Ρηγάτος, Κλέωπας, Ντούνης, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Μπέτμαν
Πέναλτι: 0 - 3/4