14/2/13

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΟΣΟΒΟ ( live score )

Το μπλακ άουτ που παρουσίασε η Εθνική παίδων στο γ΄ 15λεπτο των αγώνων με Τυνησία, Ιταλία και Λιβύη εμφανίστηκε και στο ματς με το Κόσοβο! Επί 10 λεπτά, από το 35΄ ως τη λήξη, δεν σκοράραμε (οι επιθετικές επιλογές ήταν κάκιστες), με συνέπεια το 14-11 να διαμορφωθεί σε 14-16 και να ηττηθούμε. Και συνολικά, πάντως (κι όχι μόνο στη γ' περίοδο) οι διεθνείς έμοιαζαν εκτός τόπου και χρόνου απέναντι σ' έναν αντίπαλο από τους πιο αδύναμους σ' αυτούς τους Μεσογειακούς Αγώνες. Χαρακτηριστικό του όχι καθαρού μυαλού που επικρατούσε, η επίδοση και στα πέναλτι, όπου δεν ευστοχήσαμε σε κανένα από τα τρία που εκτελέσαμε, αλλά και οι μπόλικοι χαμένοι αιφνιδιασμοί!

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 6-5, 5-5, 3-6
ΔΙΛΕΠΤΑ: 2-1
ΠΕΝΑΛΤΙ: 0/3-3/3
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιονίσι - Μακαρόνε

ΕΛΛΑΔΑ (Ιατρούδης): Λιούμης (τ/φ), Χαραλαμπίδης 1, Τσεσμετζίδης 1, Μωραϊτης 3 (0/1), Ζωσιμίδης 1, Τριανταφυλλίδης, Ντουλματζής 1, Καρκαλάτος, Τσαμεσίδης 3 (0/1), Μπραουδάκης (τ/φ), Τσάτσας, Αθανασίου (τ/φ), Τσαναξίδης, Αποστολίδης, Ηλιόπουλος 4, Σάββας (0/1).

Η Ελλάδα, λοιπόν, ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων με δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες, είχε τέρματα 117-108, προκρίθηκε στην τελική τετράδα και θα αγωνιστεί αύριο Παρασκευή 15/2 το απόγευμα σε έναν από τους δύο ημιτελικούς. Σε ποιον και με ποιο αντίπαλο (Τυνησία ή Μαυροβούνιο) θα το ξέρουμε το βράδυ, μόλις ολοκληρωθεί η 7η αγωνιστική.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ
Καλησπέρα από τη Χαμαμέτ. Σε πέντε λεπτά θα ξεκινήσει ο αγώνας της Ελλάδας με το Κόσοβο, που ανοίγει την 7η και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης των Μεσογειακών. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, η Εθνική μας ήδη έχει προκριθεί στα ημιτελικά. Απλώς, με τη λήξη και της τελευταίας αγωνιστικής θα γνωρίζει πια την ακριβή της θέση στην κατάταξη και τον αντίπαλό της στον ημιτελικό αύριο το απόγευμα.
Θα γνωρίζει, δηλαδή, αν θα παίξει με την Τυνησία ή με το Μαυροβούνιο για μια θέση στο μεγάλο τελικό.

0-1, Ηλιόπουλος 1-1, Ηλιόπουλος δοκάρι, 1-2 (και τα δύο γκολ των κοσοβάρων από θέση πίβοτ), απόκρουση σε Τριανταφυλλίδη, Αποστολίδης άουτ, Ηλιόπουλος 2-2 στο 6.00, πέναλτι και δίλεπτη για Τσάτσα στο 6.56, 2-3, Ηλιόπουλος 3-3, Χαραλαμπίδης 4-3, Αθανασίου απόκρουση, Ηλιόπουλος 5-3, 5-4 στο 10.00, πέναλτι κερδίζει ο Αποστολίδης, Σάββας εκτελεί άουτ, πέναλτι παραχωρεί ο Ηλιόπουλος, 5-5 στο 11.30, πέναλτι κερδίζει ο Σάββας, εκτελεί ο Τσαμεσίδης και αποκρούει ο τερματοφύλακας του Κοσόβου, Μωραϊτης 6-5 με αιφνιδιασμό, Χαραλαμπίδης χάνει αιφνιδιασμό (απόκρουση), απόκρουση σε Χαραλαμπίδη και τέλος περιόδου. Πήραμε 1β.

Β΄ 15λεπτο: απόκρουση σε Τριανταφυλλίδη, 6-6 στο 16.00, Ηλιόπουλος άουτ, απόκρουση Αθανασίου, απόκρουση σε Ηλιόπουλο, απόκρουση Αθανασίου, απόκρουση σε αιφνιδιασμό Χαραλαμπίδη, Μωραϊτης 7-6 με αιφνιδιασμό στο 19.00, δοκάρι Τσεσμετζίδης σε αιφνιδιασμό, Τσεσμετζίδης 8-6, Μωραϊτης 9-6 και τάιμ για Κόσοβο στο 21.00, 9-7, απόκρουση σε Ζωσιμίδη, Τσαμεσίδης 10-7, απόκρουση Αθανασίου, Ζωσιμίδης 11-7, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, 11-8 στο 25.00, Ζωσιμίδης άουτ, 11-9, Τσεσμετζίδης άουτ, Αθανασίου απόκρουση, δοκάρι Αποστολίδης, πέναλτι παραχωρεί ο Ζωσιμίδης, 11-10 και τάιμ για Ελλάδα στο 29.40, απόκρουση σε σουτ του Σάββα και τέλος περιόδου με επιμέρους σκορ 5-5. Από 0,5β. για κάθε χώρα.

Γ΄ 15λεπτο: Τσαμεσίδης 12-10, 12-11, πέναλτι κερδίζει ο Αποστολίδης στο 32.00, Μωραϊτης εκτελεί και αποκρούει ο τερματοφύλακας των Κοσοβάρων (3ο χαμένο πέναλτι σήμερα!), απόκρουση Λιούμης, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, δίλεπτη κερδίζει ο Αποστολίδης στο 33.29, 13-11 Τσαμεσίδης, 14-11 Ντουλματζής, απόκρουση σε Τσάτσα σε αιφνιδιασμό, 14-12 στο 36.30, απόκρουση σε Ζωσιμίδη, 14-13, δίλεπτη σε Χαραλαμπίδη στο 39.31, 14-14, 14-15, στο 42.00, επιθετικό φάουλ ο Αποστολίδης, Τσαμεσίδης άουτ, 14-16, δοκάρι για Κόσοβο, τέλος.

Κάκιστη η Εθνική έχασε από το φιλότιμο, αλλά τίποτα περισσότερο, Κόσοβο που τερματίζει 5ο και οι Παίδες του πανηγυρίζουν τρελά αυτή τη νίκη.
Πλέον η Ελλάδα έχει 16β. και το Κατάρ 15,5β., αλλά απομένει να αγωνιστεί με το Μαυροβούνιο. Μετά τη λήξη του συγκεκριμένου ματς, που ακολουθεί στο πρόγραμμα, θα μπορούμε να πούμε περισσότερα για τους αυριανούς ημιτελικούς.