13/2/13

ΚΑΤΑΡ - ΕΛΛΑΔΑ ( live score)

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο αποψινός αγώνας της Εθνικής Παίδων με το Κατάρ. Στιβαροί οι διεθνείς πήραν την πρώτη περίοδο με 8-7, επιπόλαιοι αμυντικά και με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να τους σταματά επτά φορές (!) έχασαν τη β΄ περίοδο με 8-4 για να φτάσουμε στη γ΄ περίοδο και με μάχη γκολ - γκολ να σπάνε καρδιές. Με πέναλτι 35'' πριν από τη λήξη προηγηθήκαμε με 21-20, αλλά η άμυνα δεν βγήκε στην τελευταία φάση (όπως και στην πρεμιέρα με το Μαυροβούνιο)...

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 7-8, 8-4, 6-9
ΔΙΛΕΠΤΑ: 2-2
ΠΕΝΑΛΤΙ: 0/0-1/2
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιονίσι - Μακαρόνε (Ιταλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιατρούδης):
Λιούμης (τ/φ), Χαραλαμπίδης 2, Τσεσμετζίδης, Μωραϊτης 2, Ζωσιμίδης, Τριανταφυλλίδης, Ντουλματζής 1, Καρκαλάτος, Τσαμεσίδης 9 (1/1), Μπραουδάκης (τ/φ), Τσάτσας 1, Αθανασίου (τ/φ), Τσαναξίδης 1, Αποστολίδης 1, Ηλιόπουλος, Σάββας 4 (0/1).

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Ιατρούδης, σχολίασε: «Είναι πολύ σημαντικά όλα αυτά που συμβαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για αυτά τα παιδιά. Η πίεση, οι εναλλαγές των συναισθημάτων και το κάθε διαφορετικό δεκαπεντάλεπτο είναι στοιχεία που θα τα βοηθήσουν για το μέλλον τους. Είναι κάτι ανεπανάληπτο για αυτά τα παιδιά. Σαν ομάδα δενόμαστε μέρα με τη μέρα και περισσότερο. Παγκοσμίως το χάντμπολ έχει αλλάξει μορφή. Οι Αφρικανικές χώρες και οι Ασιατικές είναι ανταγωνιστικές και δεν υπάρχει εύκολος αντίπαλος».

7. ΛΙΒΥΗ                     4        63-86

*Κόσοβο, Λιβύη, Μαυροβούνιο, Κατάρ και Τυνησία έχουν κάνει το ρεπό τους.

Η φάση των ομίλων ολοκληρώνεται την Πέμπτη 14/2 με διπλή αγωνιστική.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ
19.10: Καλησπέρα από τη Ναμπέλ. Σε λίγο θα ολοκληρωθεί και η 5η αγωνιστική των Μεσογειακών Αγώνων με τη συνάντηση Κατάρ - Ελλάδα την οποία θα παρακολουθήσουμε γκολ - γκολ. Νωρίτερα είχαμε Λιβύη - Κόσοβο 15-20 (4-5, 6-8, 5-7) και Ιταλία - Μαυροβούνιο 14-20 (3-10, 4-4, 7-6). Αν, λοιπόν, νικήσει η Εθνική έχοντας πάρει παράλληλα και τουλάχιστον δύο περιόδους από τις τρεις, θα βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης και ουσιαστικά θα έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στους ημιτελικούς της Παρασκευής! Πάμε γερά.

Σάββας δοκάρι, βήματα Ντουλματζής, 1-0 στο 2.15, Τσαμεσίδης 1-1, Μωραϊτης 1-2 με αιφνιδιασμό στο 4.00, Χαραλαμπίδης χάνει αιφνιδιασμό, Τσαναξίδης 1-3 στο 5.30, 2-3, απόκρουση σε Σάββα, δοκάρι Αποστολίδης, αλλαγή τερματοφύλακα, Μπραουδάκης αντί Λιούμη, απόκρουση Μπραουδάκη, 3-3 στο 8.00, Τσαμεσίδης 3-4, 4-4 (δύο συνεχόμενα γκολ από θέση πίβοτ), απόκρουση σε Αποστολίδη, απόκρουση Μπραουδάκη, Αποστολίδης κερδίζει πέναλτι και δίλεπτη στο 10.41, Σάββας εκτελεί, χάνει, παίρνει ριμπάουντ και 4-5, 5-5, Τσαμεσίδης 5-6, απόκρουση Μπραουδάκη, Τσαμεσίδης 5-7, απόκρουση Μπραουδάκη, Σάββας 5-8 στο 13.30, 6-8, Σάββας βήματα, 7-8 και τέλος περιόδου, πήραμε 1β.

Β΄ 15λεπτο: Απόκρουση σε Ζωσιμίδη, απόκρουση Μπραουδάκη, απόκρουση σε Αποστολίδη, απόκρουση Μπραουδάκη, 7-9 Τσαμεσίδης, Ζωσιμίδης χάνει αιφνιδιασμό, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, 7-10 Αποστολίδης στο 19.30, 8-10, Τσάτσας άουτ, 9-10 το 21.30, απόκρουση σε Αποστολίδη, απόκρουση Μπραουδάκη, 10-10 στο 22.20, 11-10 με αιφνιδιασμό στο 23.00, δοκάρι Κατάρ, 12-10 στο 24.30 (σερί 5-0!), Τσαμεσίδης 12-11 στο 25.00, 13-11 στο 26.00, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, απόκρουση σε Σάββα, Τσαμεσίδης 13-12 στο 28.20, 14-12, τάιμ για Ελλάδα στο 29.07, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, τάιμ για Κατάρ στο 29.38, 15-12 (δοκάρι και μέσα!), τέλος. Χάθηκε αυτή η περίοδος με 8-4. Είμασταν μονοδιάστατοι στην επίθεση και εξαιρετικά επιπόλαιοι στην άμυνα.

Γ΄ 15λεπτο: 15-13 Σάββας, απόκρουση Λιούμη, δίλεπτη σε Αποστολίδη στο 31.44, 16-13, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, 16-14 Χαραλαμπίδης, 16-15 Χαραλαμπίδης με αιφνιδιασμό στο 33.30, απόκρουση Λιούμη, 16-16 Μωραϊτης στον αιφνιδιασμό, 17-16, Σάββας 17-17, 18-17, Τσαμεσίδης άουτ, Τσάτσας 18-18 στο 37.40, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, απόκρουση Λιούμη, 18-19 Ντουλματζής με λόμπα, 19-19 στο 40.00, απόκρουση σε Σάββα, 20-19 στο 40.40, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, 20-20 Τσαμεσίδης, Καρκαλάτος άουτ, δίλεπτη σε Σάββα στο 43.02 (θα παίξουμε με παίκτη λιγότερο ως το τέλος), καλή άμυνα, δίλεπτη κερδίζει ο Αποστολίδης στο 44.05 (και οι δύο με 5 παίκτες), πέναλτι κερδίζει ο Τσαμεσίδης στο 44.25, ευστοχεί και 20-21, τάιμ για Κατάρ στο 44.48, δεν βγαίνει η άμυνα, 21-21 και τέλος! Ελλάδα 3β., Κατάρ 2β.