12/2/13

ΕΛΛΑΔΑ - ΤΥΝΗΣΙΑ ( live score )

Συνεχίζει να έχει προβλήματα στην επίθεση η Εθνική Παίδων και να μη βρίσκει εύκολες λύσεις στο σκοράρισμα όσο πλησιάζουν στη λήξη τους οι αγώνες. Οπως και χτες με το Μαυροβούνιο, έτσι και σήμερα με την Τυνησία, το 3ο 15λεπτο μας κόστισε αρκετά, κάνοντας ουσιαστικά τη διαφορά μεταξύ νίκης και ήττας...
Βέβαια, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετώπισε ήδη τις κατά τεκμήριο ισχυρότερες ομάδες σ' αυτούς τους Μεσογειακούς και το πρόγραμμα, αρχής γενομένης από το απόγευμα με την Ιταλία, γίνεται πλέον πολύ πιο βατό. Υπενθυμίζουμε ότι βάσει του τρόπου διεξαγωγής των Αγώνων, αρκεί να βρεθούμε στην τετράδα με τη λήξη της πρώτης φάσης ώστε να τα διεκδικήσουμε όλα στους ημιτελικούς της προσεχούς Παρασκευής.
Το φύλλο αγώνα με την Τυνησία είχε ως εξής:

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 3-4, 5-5, 8-3
ΔΙΛΕΠΤΑ: 5-3
ΠΕΝΑΛΤΙ: 0/0-2/3
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιονίσι - Μακαρόνε (Ιταλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιατρούδης): Λιούμης (τ/φ), Χαραλαμπίδης, Τσεσμετζίδης 1, Μωραϊτης 1, Ζωσιμίδης 2, Τριανταφυλλίδης, Ντουλματζής 1, Καρκαλάτος, Τσαμεσίδης 2, Μπραουδάκης (τ/φ), Τσάτσας, Αθανασίου (τ/φ), Τσαναξίδης, Αποστολίδης 1, Ηλιόπουλος, Σάββας 4 (2/3).

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ
12.45: Καλό μεσημέρι από τη Ναμπέλ της Τυνησίας. Ολοκληρώνεται σε λίγο η 2η αγωνιστική των Μεσογειακών με τον αγώνα Ελλάδα - Τυνησία, τον οποίο θα μεταδώσουμε γκολ - γκολ. Νωρίτερα είχαμε Κόσοβο - Μαυροβούνιο 14-21 (4-5, 4-10, 6-6 οι περίοδοι) και Κατάρ - Ιταλία 21-16 (8-6, 6-5, 7-5). Ρεπό έχει η Λιβύη.
Υπάρχει αγωνιστική και το απόγευμα. Στη Χαμαμέτ θα παίξουν Λιβύη - Κατάρ (4.30 μ.μ.), Ιταλία - Ελλάδα (6 μ.μ.) και Τυνησία - Κόσοβο (7.30 μ.μ.). Ρεπό θα κάνει το Μαυροβούνιο.

Ο αγώνας της Εθνικής μας θα ξεκινήσει στις 13.05
Ηλιόπουλος άουτ, Λιούμης απόκρουση, Σάββας απόκρουση, 0-1, Ηλιόπουλος άουτ, πέναλτι για Ελλάδα ο Ντουλματζής, Σάββας 1-1, Ζωσιμίδης άουτ, Ντουμλατζής 2-1 με αιφνιδιασμό, 2-2 στο 6.30, 2-3 με αιφνιδιασμό, Μωραϊτης άουτ, Λιούμης απόκρουση, Λιούμης απόκρουση, Λιούμης απόκρουση σε αιφνιδιασμό, δίλεπτη αποβολή για Τυνησία στο 9.40, Τσάτσας κερδίζει πέναλτι, Σάββας δοκάρι, χάνει αιφνιδιασμό ο Ζωσιμίδης, δίλεπτο στον Αποστολίδη στο 11.20, δοκάρι για Τυνησία στο 12.00, απόκρουση σε Καρκαλάτο, 3-3 Τσαμεσίδης στο 13.30, 4-3 Σάββας στο 14.30, τάιμ για Τυνησία, δίλεπτη σε Μωραϊτη στο 14.49, τέλος 15λεπτου, το πήραμε!

Β' 15λεπτο: Δοκάρι Τυνησία, Τσαμεσίδης απόκρουση, Λιούμης απόκρουση, 4-4 στο 19.00, Σάββας άουτ, Τσαναξίδης γραμμή, ΑΜΥΝΕΣ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ, φτάσαμε στο 21.00, 5-4 Μωραϊτης σε αιφνιδιασμό, 6-4 Αποστολίδης, 6-5, δίλεπτη σε Τυνησία πήρε ο Τσαμεσίδης στο 23.45, 7-5 Ζωσιμίδης σε αιφνιδιασμό από κλέψιμο Μωραϊτη, 7-6 στο 26.00, απόκρουση σε Σάββα, δοκάρι Τυνησία, 8-6 Ζωσιμίδης στο 28.00, δίλεπτη σε Ντουλματζή στο 29.00, 8-7, τάιμ για Ελλάδα στο 29.43, Σάββας 9-7, 9-8 προλαβαίνει να μειώσει η Τυνησία στο 29.59!
Τέλος β΄ περιόδου με επιμέρους σκορ 5-5. Για την ώρα έχουμε πάρει 1,5β. και η Τυνησία 0,5β.

Γ' 15λεπτο: Απόκρουση σε Τσαμεσίδη, 9-9, δοκάρι Τσάτσας, απόκρουση σε Ζωσιμίδη, 9-10 στο 34.00, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, 9-11, αλλαγή Λιούμη με Μπραουδάκη, Σάββας άουτ, 9-12, τάιμ για Ελλάδα στο 36.26, η Τυνησία τρέχει ένα σερί 5-0, χαλαρώσαμε στην άμυνα και δυσκολευόμαστε στην 3-2-1 που εφαρμόζουν οι γηπεδούχοι. 9-13, 10-13 ο Τσεσμετζίδης στο 38.00, είχαμε οκτώ λεπτά να σκοράρουμε, δίλεπτη σε Τυνησία στο 38.39, απόκρουση σε Ζωσιμίδη, απόκρουση σε Τσαμεσίδη (τρομερή εμφάνιση στην γ' περίοδο από τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Τυνησίας), απόκρουση Μπραουδάκη, δίλεπτη σε Τυνησία στο 40.40 παίρνει ο Αποστολίδης και πέναλτι, Σάββας 11-13, απόκρουση Μπραουδάκη, 11-14, 12-14 με Τσαμεσίδη στο 41.45, 12-15 στο 42.50, δίλεπτη για Τυνησία παίρνει ο Αποστολίδης στο 43.26, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, απόκρουση Λιούμη, 12-16 και τέλος. Χάσαμε αυτή την περίοδο με 8-3 και το ματς με 16-12.